Jan Herman Jan Herman
290
BLOG

Paul Nipkov - German Patent #30105. Forget it?

Jan Herman Jan Herman Polityka Obserwuj notkę 3


Wygaszenie w województwie Lubuskim ekranów analogowych i konieczność wymiany ich na cyfrowe – kończy w telewizji epokę Nipkowa. Odtąd elektrycy-elektronicy siedzący w naszych kineskopach są zastępowani przez elektroników-informatyków siedzących w naszych „plazmach”.

Robiłem maturę w Lęborku, gdzie 22 sierpnia 1860 urodził się Paul Julius Gottlieb Nipkow (znany z podwórka jako Paweł Nipkow). Dziś w tym domu jest lęborskie Muzeum. Miasto nazywało się w tym czasie Lauenburg. W tym samym mieście po latach przygotowywałem strategię pod nazwą 10-F w dobie, kiedy Telewizja Polska obchodziła 50-lecie. Z tej okazji przygotowałem do realizacji projekt w stylu audycji „discovery”, wcześniej „nagrawszy” producenta, realizatora, reżysera (bardzo znane nazwisko) i spędziwszy trochę czasu w bibliotekach, m. in. w Berlinie. Niestety, projekt padł, bo w zarządzie TVP SA zasiadał wtedy człowiek mający ze mną jakieś dziwne porachunki.

Paweł Nipkow, urodzony na Kaszubach i w rodzinie kaszubskiej, czuł się Niemcem. Najpierw uczył się blisko domu, a jego pierwsza „poważna” szkoła, w Wejherowie (wtedy nazywanym Neustadt in Westpreußen) – to studia z zakresu telefonii i transmisji obrazów ruchomych (powiedzmy, że to było technikum, choć zwało się gimnazjum). Jako absolwent , pojechał już na prawdziwie naukowe studia do Berlina, gdzie studiował optykę fizjologiczną pod okiem Hermanna von Helmholtz’a, a potem elektrofizykę pod okiem Adolfa Slaby’ego.

Jeszcze jako student wynalazł „elektryczny teleskop”, którego kluczowym komponentem była tzw. „Tarcza Nipkova” (po niemiecku to brzmi pociesznie „szajba Nipkova”, Nipkow-Scheibe). Zawierała ona rozłożone spiralnie otworki i miała wirować, a światło rzucane poprzez te otworki na ekran odzwierciedlało obraz pierwotny. Nipkov ten prosty model zbudował w formule elektrycznej (używając fotokomórek selenowych). Zadziałało.

Niemiecki patent Nr 30105 Nipkow uzyskał 15 stycznia 1885 roku, z wsteczną ważnością od 6-go stycznia 1884, za opłatą 30 marek pożyczonych mu przez przyszłą żonę.  

Technologia oparta na fotokomórkach i tarczy stosowana jest do dziś w telewizjach. Polega ona na tym, że cały nadawany obraz podzielony jest na dziesiątki tysięcy i więcej punkcików. Każdy z tych punkcików jest wysyłany kilkanaście-kilkadziesiąt razy na sekundę ku ekranowi, który ma tyle punkcików fotokomórkowych, ile ma (symbolicznie) obraz pierwotny. Punkcik (fotokomórka) na ekranie rozbłyska na 1/100 sekundy, po czym czeka na kolejny sygnał od obrazu pierwotnego. Jeśli obraz pierwotny się zmienia (a tak dzieje się na filmie) – to i stopień rozjaśnienia fotokomórek jest różny. W ten sposób można obraz ruchomy przenieść w formule elektrycznej-elektronicznej na ekran.

Od dziś w Lubuskiem ostatecznie porzucono telewizyjną formułę "fotoplastikonu". Zaczęła się telewizja, która nas wessie na amen.


 

 

Jan Herman
O mnie Jan Herman

...jaki jestem - nie powiem, ale poczytaj blog... Więcej o mnie znajdziesz w książce Wł. Pawluczuka "Judasz" (autor mnie nie zna, ale trafił w sedno). O czym jest ta książka? O zmaganiu się człowieka z własnym losem, wiecznością, z Panem Bogiem. O miłości, zdradzie, rozpaczy i ukojeniu. Saszka, prosty chłopak z białoruskiej wioski, po rewolucyjnej zawierusze, podczas której doświadczył wszystkiego, wraca w rodzinne strony i próbuje żyć tak jak inni. Ale kiedy spotyka samozwańczego proroka Ilię, staje się jego najwierniejszym uczniem i apostołem... Opowieść o ludzkich głodach - seksualnym i religijnym - o związkach erotyki i polityki, o tłumionej naszej prawdziwej naturze, o nieortodoksyjnej, gnostyckiej i prawosławnej religijności, tajemnicy i manipulacji wreszcie.................................................... UWAGA: ktokolwiek oczekuje, że będę pisał koniecznie o sprawach, które są "na tapecie" i konkurował na tym polu ze znawcami wszystkiego - ten zabłądził. Piszę bowiem dużo, ale o tym najczęściej, co pod skorupą się dzieje, a widać będzie za czas jakiś.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka